Späť na zoznam služieb

Výmena rozvodov

 

Rozvodový remeň je jednou z najdôležitejších častí vášho vozidla, ktorý má vplyv na správny chod motora. Rozvodový remeň spája kľukový hriadeľ motora s vačkovým hriadeľom a hrá zásadnú úlohu pri ovládaní motora. V prípade naftových motorov poháňa rozvodový remeň naviac vodné čerpadlo, palivové čerpadlo alebo ďalšie zariadenia. Poškodenie rozvodového remeňa často vedie k veľmi vážnym problémom s motorom - stojí za to sa oň čo najskôr postarať a využiť službu výmeny rozvodového remeňa, aby ste sa vyhli veľmi nákladnej oprave celého motora.

Kontaktujte servis Premio a rezervujte si termín

Výmena rozvodov

Výmena rozvodov

Komplexná kontrola a výmena rozvodov.

Táto služba nie je dostupná online.
K dispozícii len na vybraných miestach.

Detaily služby

Detaily služby

Ako často meniť rozvodový remeň?

 

Potreba výmeny rozovodového remeňa závisí od značky a modelu vozidla. Každý výrobca určuje počet najazdených kilometrov a/alebo čas, po ktorom by sa mal rozvodový remeň na vozidle vymeniť. Veľmi často tiež odporúča kontrola remeňa počas pravidelnej kontroly vozidla, aby sa overil jeho stavu. Kontrola prebieha v servisoch siete Premio v súlade s odporúčaniami výrobcov.

 

Ak si nie ste istí, či je čas vymeniť rozvodový remeň - príďte do miestneho servisu Premio, kde odborníci vozidlo skontrolujú a poradia vám, ako ďalej postupovať. Akékoľvek opravy alebo výmeny budú vykonané až po vašom schválení.

 

Ako prebieha výmena rozvodov?

Služba začína objednaním dielov v servise. Diely vhodné pre vaše vozidlo sa vyberajú podľa čísla karosérie. Nesprávny výber dielov môže viesť k poškodeniu motora vozidla.

  • Potom mechanik pomocou špeciálnych nástrojov uzamkne rozvodovú súpravu.
  • Mechanik rozoberie rozvodový systém a demontuje jeho jednotlivé časti, ktoré následne skontroluje.
  • Po vyhodnotení tesnení vačkových hriadeľov, kľukového hriadeľa, ozubených kolies, napínacích kladiek a ďalších súvisiacich komponentov môže pracovník namontovať novú rozvodovú sadu.
  • Chladiaci systém sa v prípade potreby doplní a odvzdušní. 

 

Rozvodový remeň a rozvodová reťaz – aký je rozdiel?

 

Motor vášho vozidla môže byť vybavený buď rozvodovým remeňom alebo rozvodovou reťazou - bez ohľadu na to, akú variantu máte, ich funkcia je rovnaká: spájajú kľukový hriadeľ motora s vačkovým hriadeľom, ktorý následne ovláda piesty a ventily vo vašom vozidle. Rozvodový remeň aj rozvodová reťaz nie sú pri pohľade na motor voľným okom viditeľné. Ak je niektorý z týchto komponentov poškodený a kontrolka Check sa rozsvieti pre nesprávnu polohu medzi kľukových hriadeľom a vačkovým hriadeľom, odborníci Premio môžu pomocou diagnostického testera zistiť možné poškodenie.

 

Rozvodový remeň

Rozovodový remeň je vyrobený zo zmesi ľanu a gumy, s prísadami pre predĺženie jeho životnosti. Výrobcovia vozidiel predpokladajú, že kilometrová životnosť rozvodového remeňa môže byť až 210-tisíc kilometrov, pri zachovaní pokynov pre ich servis. Tento diel je počas prevádzky vystavený veľmi vysokému zaťaženiu, preto je potrebné ho pravidelne kontrolovať a včas vymeniť, aby sa predišlo možným nákladom na opravu poškodeného motora.

 

Rozvodová reťaz

Rozvodová reťaz je vyrobená zo špeciálnej ocele. Na rozdiel od rozvodového remeňa reťaz v podstate nevyžaduje žiadnu pozornosť a zvyčajne ju nie je potrebné vymeniť. V takom prípade je potrebné použiť vhodné motorové oleje, aby neklesol tlak oleja v systéme a zabránilo sa nesprávnemu nastaveniu rozvodu. Správny interval výmeny oleja je veľmi dôležitý. 

 

Ako zistím, či mám remeň alebo rozvodovú reťaz?

Tieto časti vozidla nie je možné vidieť zvonku. Môžete to skontrolovať v technickej dokumentácii vozidla alebo sa obrátiť na odborníkov zo servisov Premio.

 

 

Prečo je potrebné vymeniť rozvodový remeň?

Rozvodový remeň je zodpovedný za správny chod motora. Rozovodový remeň by sa mal skontrolovať pri servisných prehliadkach a v prípade potreby vymeniť, aby sa nepoškodil alebo v horšom prípade nepretrhol. Dôsledky poškodenia alebo pretrhnutia remeňa môžu viesť k vážnej poruche motora vozidla, čo je spojené s nákladnými opravami. Preto stojí za to nechať si preventívne vymeniť rozvodový remeň v miestnom servise Premio.

 

 

Ako zistím, kedy je potrebné vymeniť rozvodový remeň?

Opotrebenie rozvodového remeňa si všimnete len veľmi ťažko, preto je vhodné prenechať posúdenie jeho stavu odborníkovi. Ak sa motor ťažko naštartuje alebo ak sa nenaštartuje vôbec, môže to poukazovať na poruchu rozvodového remeňa a byť signálom, že motor môže byť vážne poškodený. Informácie o tom, ako často je potrebné vymeniť rozvodový remeň, nájdete v príručke k vozidlu alebo sa obráťte na miestne servisné stredisko Premio, kde to za vás urobia odborníci.

 

Súvisiace služby

 

Chcete sa nás niečo spýtať? Radi vám pomôžeme!

Obráťte sa na váš najbližší servis Premio

 

Stojí za to vedieť

Súvisiace články, ktoré by Vás mohli zaujímať.

Rozvodový mechanismus – co to je a jak funguje?

Rozvodový řemen nebo řetěz? Zjistěte více o rozvodovém mechanismu.

Zistite viac

Kontrolky v autech – popis kontrolek v automobilu

Typy a význam kontrolek na přístrojové desce vozidla.

Zistite viac

Jak sprawdzić poziom oleju?

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr

Dowiedz się więcej