Potrebujete pomoc? Volajte 0800 601 610

Celoročné pneumatiky 205 55 R16

 

Naše celoročné pneumatiky 205 55 R16 sú robustné a univerzálne. Ako väčšina celoročných pneumatík disponujú kaučukovou zmesou, ktorá sa dobre hodí tak do zasneženého, šmykľavého terénu, ako aj na suché cestné pomery. So šírkou 205 mm a 16" sú skôr úzke a ľahké. Zodpovedajúco nízky je valivý odpor celoročných modelov 205 55 R16 – to sa pozitívne prejaví aj na spotrebe paliva. Zvlášť pri rozjazde na zasneženom povrchu sa môžu prejaviť skôr úzke 16" pneumatiky oproti širším modelom. Rozdiely sú aj v jazdných vlastnostiach na veľmi mokrom povrchu. Celoročné pneumatiky 205 55 R16 jazdia výrazne suverénnejšie ako širšie vyhotovenia, keď existuje nebezpečenstvo v dôsledku akvaplaningu. Úzky behúň musí vytláčať menej vody ako široké pneumatiky, preto tak rýchlo neplávajú.

Celoroční pneumatiky 205 55 R16 jsou ideální pro auta s malé a kompaktní třídy, hodí se ale pro mnoho různých modelů aut.

FAQ Celoročné pneumatiky 205 55 R16

Čo znamená písmeno a číslo na konci nápisu na celoročných pneumatikách 205 55 R16?

Písmeno a dvoj- až trojmiestne číslo na našich celoročných pneumatikách 205 55 R16 poskytujú informáciu o nosnosti a prípustnej maximálnej rýchlosti. Číslo je takzvaný ukazovateľ nosnosti pneumatík alebo aj index zaťaženia celoročných pneumatík, písmeno udáva maximálnu rýchlosť. V podstate stačí tieto hodnoty porovnať s údajmi vo vašich dokladoch k autu (osvedčenie o registrácii a príp. dokument CoC). Ak chcete vedieť viac podrobností, môžete použiť štandardnú prevodnú tabuľku, ktorá pokrýva pre záťažový index hodnoty od 50 (190 kg maximálna hmotnosť na koleso) do 124 (1600 kg). Písmeno označuje prípustnú maximálnu rýchlosť. V znamená napríklad „do 240 km/h“, H „do 210 km/h“.

Index rýchlosti a záťažový index tvoria v kombinácii prevádzkový popis celoročnej pneumatiky 205 55 R16.

Podľa čoho spoznáte, či sa celoročná pneumatika 205 55 R16 hodí k vášmu autu?

Ak si nie ste istý, či sa naše celoročné pneumatiky 205 55 R16 hodia k vášmu autu, pomôže vám nahliadnutie do dokladov k autu. Tu je uvedené, ktoré vlastnosti musí schválené obutie vykazovať.

Na kolesách potom nájdete takzvaný identifikátor pneumatík, ktorý obsahuje rozličné informácie. Tento sa skladá z:

 

  • 205 mm šírka
  • 55 ako pomer výšky pneumatiky k priemeru (v percentách)
  • R ako radiálna pneumatika
  • 16 pre vnútorný priemer v palcoch (veľkosť ráfu)

 

Posledné písmeno a dvoj- až trojmiestne číslo informujú o maximálnej rýchlosti a maximálnom zaťažení. Všetky údaje musia zodpovedať potrebným hodnotám (z dokladov k autu). Celoročné pneumatiky 205 55 R16 sú primárne vhodné pre autá z triedy malých a kompaktných automobilov, ako aj strednej triedy.

Čím sú celoročné pneumatiky 205 55 R16 charakteristické?

Naše celoročné pneumatiky 205 55 R16 sa vyznačujú tým, že sú univerzálne a vhodné do každého počasia. Tým, že ide o relatívne malú až priemernú veľkosť pneumatík, je navyše valivý odpor skôr nízky, takže budete profitovať z úspory paliva.

Ako väčšina celoročných modelov jazdia veľmi dobre na suchej, ako aj mokrej ceste a aj v zimných studených cestných podmienkach. Zvlášť v oblasti akvaplaningu majú užšie modely oproti svojim väčším kolegom trochu výhodu, pretože ich styková plocha je menšia a tak začne pneumatika plávať neskôr ako široká pneumatika.

Príručka k nákupu pneumatík

Nákup nových pneumatík môže predstavovať náročnú úlohu. Akú veľkosť pneumatík potrebujem? Čo sa stane, ak mám nesprávnu veľkosť pneumatík? V tejto príručke vám vysvetlíme, čo potrebujete vedieť o pneumatikách, aby ste si vybrali tú najlepšiu a najbezpečnejšiu možnosť.

Základné informácie o veľkosti pneumatík

Šírka pneumatiky v milimetroch meraná od jednej bočnej steny po druhú.

Toto je percentuálny pomer strán prierezu pneumatiky k jej šírke. Napríklad výška profilu 65 znamená, že výška pneumatiky sa rovná 65 % jej šírky.

Priemer (výška) disku v palcoch

Index nosnosti sa vzťahuje na maximálne povolené zaťaženie pneumatík v kg. Označenie indexu nosnosti nájdete na bočnej stene pneumatiky hneď napravo od priemeru.

 

Napríklad pneumatika s indexom nosnosti 91 unesie hmotnosť 615 kg.

 

Pri nákupe nových pneumatík vždy venujte pozornosť indexu nosnosti a rýchlostnému indexu. Okrem toho sa nezabudnite oboznámiť s odporúčaniami výrobcu.

Rýchlostný index predstavuje maximálnu rýchlosť správne nahustenej pneumatiky používanej na naloženom vozidle. Rýchlostný index je značený ako písmeno na konci bočnej steny po čísle indexu nosnosti. Napríklad maximálna rýchlosť pre pneumatiku s rýchlostným indexom „V“ je 240 km/h.

 

Pri kúpe nových pneumatík prispôsobte rýchlostný index rýchlosti svojho vozidla.


Ďalšie obľúbené veľkosti celoročných pneumatík *Nedávno zistená cena takýchto služieb na poľskom trhu. Aktuálnu cenu určí nezávisle vybraná sieťová služba Premio.