Potrebujete pomoc? Volajte 0800 601 610

Ako správne merať centrálny otvor disku?

Ako samostatne zmerať centrálny otvor oceľových a hliníkových diskov? Čo robiť, ak je stredový otvor väčší ako priemer náboja kolesa? Prečo je správna voľba diskov taká dôležitá?

 

Kolesá sú jedným z najdôležitejších komponentov vozidla. Vďaka nim sa auto môže pohybovať a brzdiť. Majú tiež za úlohu prevziať a zmierniť dynamické zaťaženie, ktoré vzniká v dôsledku vplyvu nerovností na ceste.

Koleso automobilu pozostáva z dvoch základných častí: disku (oceľ, hliník alebo zliatina) a pneumatiky. Disky pozostávajú z dvoch prvkov – ráfika a kotúča. Vhodný výber kolesa vozidla je mimoriadne dôležitý pre bezpečnosť jazdy. Pri výbere diskov pre konkrétne vozidlo je potrebné brať do úvahy niekoľko parametrov. Jedným z najdôležitejších je centrálny otvor disku. Meranie jeho priemeru je mimoriadne významné. Priemer centrálneho otvoru (stredový otvor) je vyjadrený v milimetroch.

 

Poškodenie alebo nedostatky na diskoch? Nechajte odborníkov siete Premio, aby sa o to postarali.

Prečo je stredový otvor disku taký dôležitý?

 

Centrovací otvor disku (stredový otvor) umožňuje presné prispôsobenie disku (oceľového alebo hliníkového) náboju vozidla. Dokonalé prispôsobenie disku s nábojom je nevyhnutné:

 

  • Ak je centrálny otvor disku príliš malý - nebude možné disk na náboj namontovať vôbec.
  •  Ak je centrálny otvor ráfikov príliš veľký - počas jazdy budú vznikať vibrácie. Vibrácie majú negatívny vplyv na pohodlie jazdy. Okrem toho urýchlia opotrebovanie častí odpruženia a mechanizmu riadenia.

 

Stredový otvor disku má u rôznych výrobcov odlišný priemer. To súvisí so skutočnosťou, že každý z nich používa svoje vlastné náboje kolies. Napríklad štandardné disky vo vozidlách skupiny Fiat majú stredový otvor 58,1 mm, v automobiloch Volkswagen 57 mm a vozidlách Mercedes 66,5 mm.

 

Z tohto dôvodu musíte pred zakúpením nových diskov pre model vozidla dôkladne zmerať stredový otvor vašich diskov. Najlepšie je, ak ide o továrenské disky, ktoré používa výrobca automobilov pri prvovýrobe.

 

Ako samostatne a správne merať stredový otvor diskov?

 

Stačí na to obyčajné posuvné meradlo (meradlo vzdialenosti otvorov). Meracie zariadenie musí byť plne funkčné, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky merania. Môže to byť štandardné posuvné meradlo alebo moderné, s elektronickým displejom.

 

  1. Zaparkujte auto na rovnej spevnenej ploche, najlepšie asfalte, betóne alebo dlažbe.
  2. Zatiahnite ručnú brzdu.
  3. Uvoľnite skrutky alebo matice (v závislosti od použitej technológie) upevňujúce koleso k náboju. Pomocou kľúča na kolesá disk uvoľnite.
  4. Zdvihnite auto pomocou zdviháka (hevera). Zdvihák by mal byť umiestnený na mieste špecifikovanom výrobcom vozidla. Je označené na prahu vozidla (výrezom alebo špeciálnou kovovou podložkou).
  5. Odskrutkujte skrutky alebo matice upevňujúce koleso k náboju.
  6. Demontujte koleso.
  7. Pomocou posuvného meradla zmerajte priemer stredového otvoru na označených miestach (značky sú na disku). Značky umožňujú presné merania priemeru.

 

Zdá sa vám to komplikované? Vyhľadajte najbližší servis Premio, kde odborníci skontrolujú stav diskov vášho vozidla a pomôžu pri akýchkoľvek následných krokoch, ak sú potrebné (napríklad oprava alebo renovácia diskov).

 

Vymedzovacie krúžky disku

 

Ak je stredový otvor disku príliš malý, disk sa nedá použiť. Disk nie je možné namontovať na náboj kolesa. No v prípade, že je stredový otvor disku väčší ako priemer náboja, dá sa použiť vymedzovací krúžok. Vďaka tomu je možné disk namontovať a vyhnúť sa zbytočným, ohrozujúcim vibráciám počas jazdy. Vymedzovací krúžok je prvok vyrobený z plastu alebo hliníka a je inštalovaný medzi nábojom (čapom náboja) a diskom (v stredovom otvore).

 

Správny výber diskov je obzvlášť dôležitý pre bezpečnosť jazdy, takže je vždy potrebné presne zmerať priemer stredového otvoru. V situácii, keď si vodič chce kúpiť neoriginálne disky, je veľmi často potrebné použiť vymedzovacie krúžky.

 

Ak máte ďalšie otázky a chcete skontrolovať stav diskov vášho auta, dohodnite si návštevu v servise Premio.