Životnosť pneumatík: koľko rokov môžete jazdiť na tých istých pneumatikách?

Ako vodič chcete, aby vám pneumatiky slúžili čo najdlhšie. Životnosť pneumatík je však obmedzená. Ovplyvňuje ju mnoho faktorov. Koľko rokov môžete jazdiť na jednej sade pneumatík? Budeme sa snažiť odpovedať na túto otázku v tomto článku – pamätajte však, že ak potrebujete odbornú radu – odborníci Premio sú vám k dispozícii!

 

Životnosť pneumatík má obrovský vplyv na náklady na prevádzku vozidla. Preto je užitočné vedieť, aké faktory ovplyvňujú životnost pneumatík.

 

Starajte sa o životné prostredie a odovzdajte svoje staré pneumatiky v servise Premio.

Životnosť pneumatík

 

Dá sa určiť životnosť pneumatík a predpovedať, ako dlho vydržia a kedy sa opotrebujú? Tieto informácie sa uvádzaú iba veľmi približne. Teoreticky sa predpokladá, že jedna sada nových pneumatík by mala vydržať päť rokov. V praxi to však môže byť inak. V prípade akýchkoľvek pochybností je najlepšie obrátiť sa na odborníka.

 

Je veľmi dôležité, aby bol vodič schopný rozpoznať, kedy sa životnosť jeho pneumatík blíži ku konci. Existuje mnoho rôznych indícií, ktoré svedčia o tom, že pneumatiky sú už vhodné na výmenu. Jazda na starých pneumatikách je veľmi nebezpečná. Staré alebo poškodené pneumatiky nemajú dostatočné trakčné vlastnosti. Neposkytujú dostatočnú priľnavosť ani brzdnú dráhu. Môže sa stať, že prasknú počas jazdy, čo môže mať za následok stratu kontroly nad vozidlom a skončí to nehodou.

 

Ako poznáte, že životnosť pneumatiky sa blíži ku konci? Tu sú niektoré dôležité ukazovatele:

 

 • pneumatiky majú viac ako 10 rokov od dátumu výroby. Dátum výroby je zobrazený na bočnici pneumatiky pri symbole DOT. Je napísaný vo forme 4 číselného kódu. Prvé dve číslice označujú daný kalendárny týždeň v roku. Dve po sebe idúce číslice označujú rok výroby. Koľko rokov môže mať pneumatika? Maximálne 10;
 • hĺbka dezénu letných pneumatík je menej ako 1,6 mm;
 • hĺbka dezénu zimných pneumatík je menej ako 4 mm;
 • dezén je nerovnomerne opotrebovaný – zrezaný;
 • dezén je veľmi ojazdený;
 • viditeľné poškodenie konštrukcie pneumatiky – praskliny, poškodenie gumy atď;
 • dochádza k oddeľovaniu behúňa;
 • dajú sa vidieť kovové časti pneumatiky;
 • došlo k vážnemu predratiu bočnice pneumatiky;
 • došlo k poškodeniu päty pneumatiky;
 • pneumatika bola opravená viac ako trikrát (opravy v pneuservise, po defektu).

Čo spôsobuje opotrebenie pneumatík?

 

Životnosť pneumatík závisí od mnohých faktorov, ako sú:

 

 1. Spôsob jazdy. Športová jazda s častým brzdením a rýchlym zrýchlením skracuje životnosť pneumatík.
 2. Častá jazda v meste, tiež spojená s potrebou častého brzdenia, znižuje životnosť pneumatiky.
 3. Zlý technický stav vozidla – odpruženie a riadenie, nedostatočné nastavenie geometrie kolies – to všetko negatívne ovplyvňuje životnosť pneumatík, čo spôsobuje ich zrýchlené a nerovnomerné opotrebovanie.
 4. Kvalita výroby pneumatík – pneumatiky strednej a vyššej triedy sú zvyčajne vyrobené z kvalitnejších materiálov ako v prípade nízkonákladových pneumatík. A to znamená väčšiu životnosť a odolnosť voči opotrebovaniu.
 5. Spôsob skladovania sezónnych pneumatík – nesprávne skladovanie sezónnych pneumatík, ako sú zimné alebo letné, spôsobuje poškodenie gumy a neopraviteľné deformácie.
 6. Spôsob prevádzky pneumatík a najmä udržanie správneho tlaku, má obrovský vplyv na ich životnosť. Ta môže byť dramaticky skrátená, keď vodič jazdí s príliš nízkym tlakom v pneumatikách.
 7. Neopatrná jazda, napríklad nárazy do výmoľov na ceste alebo trenie bočných stien pneumatík o obrubníky – môže viesť k veľmi rýchlemu poškodeniu pneumatík.
 8. Použitie nevhodných pneumatík na danú sezónu. Životnosť zimných pneumatík môže byť dramaticky znížená, ak vodič na nich jazdí počas leta. Zmes, z ktorej sa vyrábajú zimné pneumatiky, je veľmi mäkká. Počas prevádzky v teplom počasí podlieha veľmi rýchlemu opotrebeniu.

 

Životnosť pneumatík môže byť predĺžená starostlivosťou o vhodný technický stav vozidla, ako aj vyhnutím sa športovej a agresívnej jazde. Je tiež potrebné pamätať na častú kontrolu tlaku v pneumatikách.

 

Potrebujete profesionálnu podporu?

VYHĽADAJTE NAJBLIŽŠÍ SERVIS PREMIO