Potrebujete pomoc? Volajte 0800 601 610

Tlak v pneumatikách

Tire Pressure

Aký je správny tlak a čo ešte stojí za to o ňom vedieť?

Každý vodič a majiteľ vozidla by sa mal postarať o správny tlak v pneumatikách. Je to dôležité nielen pre komfort jazdy a dlhú životnosť pneumatík, ale aj pre bezpečnosť vodiča a jeho spolucestujúcich.

 

Skontrolujte stav tlaku v pneumatikách a využite využite snímače tlaku TPMS.

 

Aký je správny tlak v pneumatikách?

 

Všeobecne sa uznáva, že správny tlak v pneumatikách je univerzálna hodnota 2,2 baru. Tento tlak vzduchu v pneumatikách je bezpečný a dá sa udržať vo väčšine automobilov. Na druhej strane, ak by sme boli dôslednejší, pokiaľ ide o to, aký tlak v pneumatikách je optimálny pre konkrétne vozidlo, postupovali by sme podľa odporúčaní výrobcu. Táto hodnota je zvyčajne zahrnutá v návode na obsluhu vozidla alebo na špeciálnej nálepke v ráme dverí. V niektorých modeloch automobilov sa tieto údaje nachádzajú aj na nálepke na veku kufra, s náhradným kolesom v kufri, v úložnom priestore alebo na klapke palivovej nádrže. Upozorňujeme, že pneumatiky majú aj informácie o tlaku, ale zobrazujú maximálny tlak, ktorý je pre pneumatiku povolený, nie správny tlak v pneumatike v aute, na ktorom sú použité.

 

Ak ste už v aute našli štítok, musíte ho tiež správne prečítať. Jednotka tlaku je tu veľmi dôležitá. Správny tlak pre dané vozidlo je zvyčajne daný v baroch. Odčíta sa podľa veľkosti pneumatiky, ako aj hmotnosti vozidla s cestujúcimi a nákladom, t. j. koľko ľudí sa prepravuje a či je v aute batožina. Je tiež veľmi dôležité, aby tabuľky poskytovali informácie o optimálnom tlaku samostatne v predných pneumatikách a v zadných pneumatikách. Ukazujú to šípky nad hodnotami tlaku.

 

Malo by sa tiež pamätať na to, že tlak v pneumatikách, ktorý je v danej chvíli optimálny pre dané vozidlo, je ovplyvnený aj teplotou vzduchu. V prvom rade by sa, samozrejme, mali dodržiavať odporúčania výrobcu na udržanie správneho tlaku vo vzťahu k podmienkam, ale keď sa očakávajú rýchle poklesy teploty, je dobré zvýšiť tlak v pneumatikách približne o 0,2 baru.

 

Kedy je najlepší čas na kontrolu tlaku v pneumatikách?

 

Keď viete, aký tlak v pneumatikách je pre váš automobil optimálny, musíte vedieť, ako často treba kontrolovať tlak v pneumatikách. Na meranie tlaku v pneumatikách sa používa špeciálne zariadenie, nazývané manometer, ktoré jednoducho skontroluje, koľko vzduchu je práve v pneumatikách. Môžete sa stretnúť so všetkými druhmi manometrov, ktoré merajú aktuálny tlak v pneumatikách vozidla. Najpresnejšie sú elektronické manometre. Zároveň stojí za to vedieť, že manometre sú k dispozícii aj pre verejnosť, spravidla na každej čerpacej stanici a v autoservisoch, vrátane špecializovaných - pneuservisov.

 

Existuje niekoľko dôležitých pravidiel, kedy je najlepšie merať tlak v pneumatikách. Určite to musíte robiť pravidelne, čím sa vyhnete mnohým nepríjemným situáciám. Je veľmi dobrým zvykom kontrolovať správny tlak v pneumatikách zakaždým, keď navštívite čerpaciu stanicu. Ďalšou praxou je pravidelná kontrola tlaku každých 30 dní. Tiež stojí za to skontrolovať tlak v pneumatikách zakaždým, keď sa teplota vzduchu zmení o 10 °C. Tlak v pneumatikách by sa mal merať aj pred každou dlhšou trasou. Ďalším dôležitým pravidlom je merať ho na studených kolesách, to znamená najmenej 30 minút po skončení jazdy.

 

Tlak a bezpečnosť pneumatík

 

Tlak v pneumatikách ovplyvňuje bezpečnosť jazdy. Keď je tlak v pneumatikách príliš nízky, vnútorná konštrukcia pneumatiky podlieha poškodeniu. Ďalším nebezpečenstvom je zvýšený valivý odpor, čo môže viesť k väčšej spotrebe paliva až o 5 %. Príliš vysoký tlak v pneumatikách znižuje životnosť dezénu až o 25 %. V tomto bode je potrebné uviesť, že deformovaná kontaktná plocha pneumatiky so zemou môže výrazne narušiť presnosť jazdy vozidla a jeho stabilitu pri zatáčaní – tento jav sa bežne označuje ako „plávanie" pneumatiky. Vozidlo, ktoré má pneumatiky so zníženým tlakom, je pravdepodobnejšie vystavené ďalšiemu nepriaznivému javu – aquaplaningu – pri sploštenej pneumatike musí voda prejsť oveľa dlhšiu vzdialenosť predtým, ako je úplne odvedená von. Podhustená pneumatika sa prehrieva, čo môže viesť k veľmi nebezpečnej explózii pneumatiky počas jazdy vysokou rýchlosťou.

 

Keď je tlak v pneumatikách príliš vysoký, vytvára to riziko poškodenia pri náraze do výmoľa alebo do obrubníka. Príliš vysoký tlak v pneumatikách sa premieta do menšej kontaktnej plochy medzi pneumatikou a vozovkou, čo má za následok zhoršenie priľnavosti. Negatívne sa tiež premieta do komfortu jazdy – nárazy sú menej tlmené – čo ďalej spôsobuje vyššiu hladinu hluku. Ďalšou nevýhodou príliš vysokého tlaku v pneumatikách je rýchlejšie opotrebovanie komponentov odpruženia, čo vedie k slabšiemu tlmeniu. V konečnom prípade to môže dokonca viesť k zlyhaniu elektronických systémov.

 

Pri správnej prevádzke vozidla zohráva veľmi dôležitú úlohu správny tlak v jeho pneumatikách. Správna úroveň tlaku v pneumatikách by mala zodpovedať modelu vozidla, poveternostným podmienkam a tomu, koľko ľudí je v aute počas jazdy. Preto by sa tlak v pneumatikách mal pravidelne kontrolovať, aby sa znížilo riziko poruchy alebo straty kontroly nad vozidlom.