Pneumatiky s ochranou disku: stojí to za to?

Hliníkové kolesá sú krásne. Posledná vec, ktorú by ste chceli vidieť, je ich poškodenie, ktoré naviac nebude možné prelakovať. Tmel vám tiež nepomôže. Jedným z riešení na ochranu kolies pred poškodením sú pneumatiky s ochranou disku. Oplatí sa ich kúpiť?

 

Pneumatiky s ochranou disku boli vytvorené na ochranu hliníkových diskov pred poškodením. Sú reakciou na rastúcu popularitu takýchto kolies. Kolesá z ľahkých zliatin majú veľmi zaujímavý vzhľad, a vďaka tomu významne zlepšujú estetiku každého vozidla. Umožňujú tiež dobré vetranie komponentov brzdového systému, čo, samozrejme, ovplyvňuje predĺženie ich životnosti.

 

Bohužiaľ, počas prevádzky auta sa môžu stať všetky druhy škôd, najmä pri jazde po meste a parkovaní. A aj počas tankovania na čerpacej stanici. Ide o bočné odreniny, ktoré ničia hliníkové disky. Následkom odrenín sú škrabance, strata lesku a dokonca aj úlomky časti materiálu. Nedajú sa ľahko odstrániť. Je pravda, že existujú rozmanité prostriedky: tmely na disky, opravné laky. Existujú aj metódy opravy odlomených častí. Najlepším riešením je však zabrániť poškodeniu, nie odstraňovať jeho následky. Na tento účel boli vyvinuté pneumatiky s ochrannou disku. Majú špeciálne označenie. Treba však mať na pamäti, že ochrana disku sa používa hlavne u nízkoprofilových pneumatík (v súčasnosti najpopulárnejších), ktoré umožňujú používanie diskov s veľmi veľkým priemerom.

 

Stojí za to pripomenúť:

 

  • Najčastejšie sa ochrana disku používa u pneumatík s profilom nižším ako 55.
  • Kolesá s veľkým priemerom, vybavené nízkoprofilovými pneumatikami, sú obzvlášť citlivé na poškodenie pri jazde v meste. 

 

Pozrite si dostupné pneumatiky a dohodnite si výmenu pneumatík v Premio.

Čo je ochrana disku?

 

Ochrana disku je dodatočná vrstva gumy aplikovaná na pätke pneumatiky. Pätka je tá časť pneumatiky, ktorá prichádza do kontaktu s diskom a je zodpovedná za udržanie jej tesnosti (ovplyvňuje aj niektoré jazdné vlastnosti). Ochrana disku by mala vyčnievať za profil pneumatiky tak, aby chránila okraj ráfika pred kontaktom s nežiaducimi prvkami. Ak sa vodič priblíži príliš blízko obrubníka alebo akéhokoľvek iného prvku mestskej architektúry, disk nebude poškodený ani odratý. Namiesto toho dôjde ku kontaktu s gumovou ochranou. Nepoškodí sa. Maximálne stratí trochu farby v dôsledku oderu. 

 

Výrobcovia pneumatík s ochranou disku používajú aj dodatočné výstuže bočníc pneumatiky. To je potrebné na zvýšenie odolnosti bočníc voči možnému preťaženiu (ku ktorému dochádza pri trení pneumatiky o prekážku). 

Ochrana disku sa používa vo všetkých typoch pneumatík a je k dispozícii aj vo verzii RunOnFlat (ktorá umožňuje jazdu aj s prepichnutou pneumatikou a aj pri nulovom tlaku).

 

Pneumatiky s ochranou disku si vyžadujú dodatočnú starostlivosť. Z času na čas je vhodné natrieť bočnice spolu s ochranou disku špeciálnymi prostriedkami na údržbu pneumatík. Pneumatiky si tak zachovajú pružnosť a čiernu farbu. Ochrana disku bude pružnejšia. Vďaka tomu sa tiež zvýši odolnosť voči odreniu. Pneumatika bude mať tiež atraktívnu čiernu farbu, ktorá dokonale kontrastuje s farbou hliníkového disku. 

 

Majú moje pneumatiky ochranu disku?

 

Ako zistiť, či má pneumatika ochranu disku? Ako vyzerá ochrana hliníkového disku?

 

Je potrebné sa pozrieť na bočnú stenu pneumatiky. V bode kontaktu medzi pneumatikou a diskom (vnútorný priemer pneumatiky) je pätka. Je to časť pneumatiky, v ktorej sa nachádza drôt zaliaty gumou. Pätka je primárne zodpovedná za zabezpečenie tesnosti bezdušových pneumatík.

 

  • Ak je pätka zreteľne zosílená a vyčnieva za obrys disku, pneumatika má ochranu disku.
  • Výrobcovia pneumatík používajú špeciálne označenia. Ak má pneumatika ochranu disku, pri jej názve je zvyčajne symbol MFS, FR, FP alebo RFP.
  • Jeden model pneumatiky sa môže vyrábať v dvoch verziách – s ochranou disku a bez nej.

 

Ochrana disku sa používa len pre pneumatiky na hliníkové disky. Sú totiž obzvlášť vystavené škodám. V prípade oceľových diskov sa pneumatiky s ochrannou disku používajú len zriedka. Prečo? Oceľové disky sa zriedka používajú v kombinácii s nízko profilovými pneumatikami. 

 

Stojí za to používať pneumatiky s ochranou disku?

 

Pneumatiky s ochranou disku sú určené predovšetkým pre vodičov, ktorí sa často pohybujú po meste. K poškodeniu diskov môže dôjsť v mnohých situáciách:

 

  • pri náraze do výmoľa v ceste;
  • pri trení o obrubník počas jazdy:
  • pri trení o obrubník alebo iný prvok pri parkovaní.

 

Kolesá s nízko profilovými pneumatikami sú obzvlášť náchylné na poškodenie, krátka vzdialenosť mezdi behúňom a ráfikom zvyšuje riziko poškodenia. Ochrana disku na pneumatike je dobré riešenie, ktoré chráni drahé hliníkové disky pred poškodením. Treba mať na pamäti, že akékoľvek poškodenie hliníkového disku oslabuje jeho pevnosť. A to má negatívny vplyv na bezpečnosť jazdy.

 

Pneumatiky s ochranou disku sú o 10 až 15 % drahšie ako štandardné pneumatiky. Tieto náklady však stoja za to, pretože chránia disk pred poškodením. 

 

Potrebujete profesionálnu podporu?

VYHĽADAJTE NAJBLIŽŠÍ SERVIS PREMIO