Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 800 060 300

Kedy prezuť na letné pneumatiky?

Mnohí vodiči sa pýtajú, kedy je najlepšie prezuť pneumatiky na letné a či je možné jazdiť na zimných pneumatikách po celý rok. Odpovieme na tieto otázky a poradíme vám, ako odlíšiť sezónne pneumatiky od celoročných. Ak potrebujete profesionálnu výmenu pneumatík, dohodnite si návštevu v najbližšom servise Premio.
 

Odpoveď na otázku, kedy prezuť na letné pneumatiky, závisí od poveternostných podmienkach, ktoré prevládajú v danú dobu. Skúsený a zodpovedný vodič by mal vedieť nielen kedy zmeniť pneumatiky na letné, ale aj kedy si kúpiť letné pneumatiky.

 

Postarajte sa o správne pneumatiky na leto.

Kedy prezuť zimné pneumatiky na letné?

 

Najlepšie je prezuť zimné pneumatiky na letné, keď teplota vzduchu počas dňa presahuje 7 °C. Vtedy totiž zimná zmes stráca svoje vlastnosti a prestáva poskytovať optimálnu trakciu. V teplejších podmienkach sú letné pneumatiky tou najlepšou voľbou. Majú správny dezén a zmes, vďaka čomu sú oveľa vhodnejšie na jazdu po mokrej a suchej vozovke. Za zmienku stojí aj to, že letné pneumatiky poskytujú aj veľmi dobrú stabilitu pri zatáčaní a optimalizujú spotrebu paliva počas leta.

 

Mnohí vodiči sa tiež pýtajú, kedy si kúpiť letné pneumatiky. No, letné pneumatiky sú samozrejme, k dispozícii k predaju po celý rok, ale v priebehu roka existujú obdobia najväčšieho dopytu po tomto type pneumatík: koniec roka, apríl a august.

 

Je možné jazdiť na zimných pneumatikách po celú sezónu?

 

Ďalším aspektom, ktorý je potrebné prehodnotiť v súvislosti so sezónnymi pneumatikami, je to, či je zimné pneumatiky možné používať aj v lete. Jazda v lete na zimných pneumatikách sa neodporúča, predovšetkým z bezpečnostných dôvodov. Guma zimnej pneumatiky v lete je mäkká a rýchlejšie sa odiera. To spôsobí, že auto "pláva" v ostrých zákrutách. Počas zrážok sa dezén zimnej pneumatiky oveľa horšie vyrovnáva s odvodom dažďovej vody ako u letnej pneumatiky. Okrem toho sa v prípade zimných pneumatík v lete zhoršuje jazdná stabilita a predlžuje sa brzdná dráha. Ak jazdíte po koľajach vyplnených vodou, môže byť celkom jednoduché vytvoriť vodný vankúš medzi povrchom vozovky a pneumatikou. Výsledkom je strata ovládateľnosti vozidla.

 

Aký je rozdiel medzi sezónnymi pneumatikami a celoročnými pneumatikami?

 

Celoročné pneumatiky sú praktickým riešením pre stredne nízke a stredne vysoké teploty. Zaujímavosťou je, že pred predstavením zimných a letných pneumatík sa počas celého roka používal len jeden typ pneumatiky.

 

To, čo odlišuje celoročné pneumatiky od sezónnych – letných a zimných – je zmes na výrobu pneumatiky. Vyznačuje sa tvrdosťou, ktorá je vyššia ako tá, ktorá sa používa v zimných pneumatikách, navyše obohatená o oxid kremičitý a rastlinné oleje. Tvrdosť zmesi celoročných pneumatík je nižšia ako tvrdosť letných pneumatík. Vďaka tomu prispôsobuje svoju flexibilitu aktuálnej teplote. Dezén celoročných pneumatík má hlboké zárezy a husto rozmiestnené drážky. Tým je zaistená dobrá priľnavosť na suchých povrchoch. Takýto dezén dobre odvádza vodu a blato, najmä v jesennom a zimnom období. 

 

Výmena pneumatík na letné

 

Náklady na výmenu sady pneumatík závisia od niekoľkých faktorov. Dôležitú úlohu medzi nimi zohráva to, či sú disky hliníkové alebo oceľové.

 

Výmena zimných pneumatík za letné pneumatiky sa odporúča v dobe, keď teplota vzduchu počas dňa prekročí 7 °C.

 

S dôverou sa obrátte na najbližší servis Premio. Odborníci vám poradia, či by ste mali pneumatiky prezuť na letné a vykonajú profesionálnu výmenu vašich pneumatík.