Kedy prezuť na zimné pneumatiky?

Prečo je potrebné meniť pneumatiky na zimné? Kedy prezuť na zimné pneumatiky v čase, keď je počasie nepredvídateľné? 

Prevažná väčšina slovenských vodičov má dve sady pneumatík (letné a zimné) a na danú sezónu prezúva pneumatiky. Výmena pneumatík v dobrom pneuservise trvá asi hodinu. Kolesá musia byť vyvážené a je potrebné skontrolovať, či disky nie sú skrivené. Mali by ste tiež skontrolovať stav pneumatík kvôli možnému poškodeniu. Kedy sa prezúva na zimné pneumatiky? 

 

Postarajte sa o správne pneumatiky na zimu s pomocou odborníkov Premio.

Povinnosť vymeniť pneumatiky na zimu 

 

Na Slovensku je povinnosť používať zimné pneumatiky, rovnako ako v niektorých ďalších európskych krajinách. To znamená, že slovenský vodič, ktorý odchádza do zahraničia (súkromne alebo pracovne), musí mať v zimnom období na automobile zimné pneumatiky.

 

 • Povinnosť zimných pneumatík sa uplatňuje v Bosne a Hercegovine, Českej republike, Čiernej Hore, Estónsku, Fínsku, Chorvátsku, Litve, Lotyšsku, Luxembursku, Nemecku, Nórsku, Rakúsku, Rumunsku Slovinsku, Srbsku a Švédsku.
 • V niektorých krajinách musíte počítať aj s povinnosťou používať snežné reťaze na jazdu na snehu. Jazda na zimných pneumatikách je počas určitých období povinná vo všetkých vyššie uvedených krajinách. Pred odchodom skontrolujte tieto pneumatiky, aby ste sa ochránili pred pokutou.
 • Namiesto typických zimných pneumatík môžete mať na aute celoročné pneumatiky, ale s označením 3PMSF na boku. Označenie M + S neznamená, že máme do činenia so zimnými pneumatikami. Niektoré modely celoročných pneumatík majú označenie M + S, ale nemajú označenie 3PMSF, čo znamená, že nie sú považované za pneumatiky prispôsobené pre bezpečnú jazdu v zime. 

 

Kedy je potrebné prezuť na zimné pneumatiky?

 

Počasie je v posledných rokoch nepredvídateľné. Miznú alebo sa stierajú hranice medzi ročnými obdobiami. To spôsobuje, že výmena pneumatík na zimné je pre mnohých vodičov problematická. Vodiči sa pýtajú, kedy prezuť na zimné pneumatiky. Mali by ste sa riadiť princípom: zimné pneumatiky by mali byť na auto prezuté, keď priemerná denná teplota po dobu niekoľkých dní klesne pod 7 °C.

 

Prečo je potrebné pár dní počkať? Obutie zimných pneumatík na kolesách príliš rýchlo a jazda na nich pri vysokých teplotách (nad 7 stupňov Celzia) spôsobí zrýchlené opotrebenie (odranie) behúňa pneumatiky. Gumová zmes, z ktorej sú vyrobené zimné pneumatiky, je veľmi mäkká. To umožňuje, aby si tieto pneumatiky udržiavali primeranú pružnosť počas zimy. Pri jazde pri vysokých teplotách však dochádza k rýchlemu oderu dezénu zimných pneumatík.

 

Zimné pneumatiky sa vyrábajú z gumovej zmesi, ktorá si pri nízkych teplotách zachováva svoju elasticitu. Vďaka tomu je možné získať správnu priľnavosť, ktorá sa premieta do krátkeho brzdenia, dobrého zrýchlenia, ovládateľnosti a bezpečného riadenia. Čím lepšia je priľnavosť, tým lepšia je práca aktívnych bezpečnostných systémov. Letné pneumatiky sú vyrobené z gumových zmesí, ktoré pri nízkych teplotách (pod 7 stupňov Celzia) tvrdnú. To spôsobí, že v zime nedokážu získať správnu adhéziu a auto sa začne kĺzať.

 

Stojí za zmienku, že zimné pneumatiky si budú plniť svoju funkciu iba vtedy, ak:

 

 • je ich behúň vyšší ako 4 mm;
 • pneumatiky nie sú staršie ako 10 rokov (počítajúc od dátumu výroby);
 • pneumatiky nenesú viditeľné známky poškodenia gumového povrchu – nie je vidieť žiadne odreniny, nie sú viditeľné žiadne prvky konštrukcie pneumatiky (pásky, drôt);
 • pätka pneumatiky (prvok v kontakte s ráfikom disku) je plne funkčná a nie je na nej vidieť žiadne poškodenie;
 • disky, na ktoré sú namontované zimné pneumatiky, sú rovné (musia byť skontrolované pred inštaláciou a prípadným narovnaním) a nenesú stopy hrdze. Korózia, najmä pri kontakte s pätkou pneumatiky. môže byť dôvodom netesnosti. To spôsobí konštantný únik vzduchu z pneumatiky;
 • zimné pneumatiky by mali byť skladované správnym spôsobom. Aby sa zabránilo deformáciám ich konštrukcie, ako aj kontaktu gumy s lakmi, olejmi a vystavením gumy slnečnému žiareniu;
 • pred montážou pneumatík by mali byť zodpovedajúcim spôsobom vyvážené, aby nespôsobovali žiadne vibrácie;
 • pred každou výmenou pneumatík by mali byť namontované nové ventily;
 • Odporúča sa, aby sa po každej výmene pneumatík (a teda aj po inštalácii zimných pneumatík) vykonala kontrolu a možná korekcia geometrie zavesenia.

 

V miestnom servise Premio vám naši odborníci určite poradia, či by ste mali vymeniť pneumatiky vášho vozidla na zimné a pomôžu vám pri výbere správnych pneumatík. Kontaktujte nás a objednajte sa.

 

 

Potrebujete profesionálnu podporu?

VYHĽADAJTE NAJBLIŽŠÍ SERVIS PREMIO