Čisté auto: prečo je potrebné automobil umývať

Čisté vozidlo nie je len vecou estetiky, ale aj bezpečnosti všetkých účastníkov cestnej premávky. Umývanie vozidla by malo byť tak základnou činnosťou pre vodiča ako kontrola oleja alebo tlaku v pneumatikách.

 

Hovorí sa, že auto je vizitkou vodiča – jeho stav odráža záujem majiteľa o jeho vzhľad a bezpečnosť. Každodenná starostlivosť o auto však nemusí nevyhnutne znamenať pravidelné návštevy autoumyvárne – z hľadiska bezpečnosti vodiča je najdôležitejšia čistota okien, zrkadiel a svetiel. V zime alebo v neskorej jeseni by malo jazde predchádzať aj krátke umytie vozidla (pretretie okien nemusí stačiť) alebo odstránenie snehu z karosérie.

 

Umývanie automobilu je proces, ktorý sa musí vykonať vhodným spôsobom. Pri väčšom množstve nečistôt môže použitie špongie alebo tkaniny narušiť lak, preto sú dnes také populárne ručné umyvárne. Silný prúd vody umožňuje bezpečne odstrániť nečistoty z akéhokoľvek povrchu vozidla bez porušenia zrkadlovej vrstvy automobilového laku. Niektoré komponenty karosérie naopak vyžadujú osobitnú pozornosť, aby sa predišlo nákladným výmenám a zabezpečila sa bezpečnosť jazdy počas celého roka. 

 

Pozrite sa ponuku ručných autoumyvární a vychutnajte si čisté auto.

Čisté auto – väčšia bezpečnosť

 

Tradičným zjavom po prvých zimných zrážkach sú autá vychádzajúce na cestu pokryté neodhrnutým snehom. Takýto pohľad okamžite prezradí o vodičovi dve informácie:

 
  • Či parkuje v garáži alebo na voľnom priestranstve.
  • Ako vážne takýto vodič pristupuje k svojej bezpečnosti.

 

V extrémnych prípadoch môže napríklad jazda so znečistenými oknami skončiť pokutou od polície za zlý stav vozidla. Starostlivosť o auto by preto pred akoukoľvek jazdou mala pokrývať niekoľko citlivých oblastí:

 
  • Okná automobilu – každé okno v aute by malo byť úplne očistené od snehu, prachu a blata. Z vnútra môže byť sklo pokryté vodnou parou, ktorú najjednoduchšie odstránite zvýšením prúdenia teplého vzduchu na sklá.
  • Svetlá automobilu – tu si dávajte pozor pri ručnom čistení svetlometov, pretože sú pokryté UV filtrom, ktorý sa môže časom zotrieť. Svetlomety, ktoré nemajú ochrannú vrstvu, môžu v priebehu času začať strácať farbu a začať sa zahmlievať, čo jasne znižuje ich výkon. Jediným riešením na vyblednuté svetlomety je ich výmena alebo časovo náročné leštenie a opätovné zaistenie UV filtrom a lakom.
  • Kapota automobilu – odstránenie snehu alebo prachu z čelného skla nemusí stačiť, ak po vyrazení na cestu vzduchový prúd odfúkne nečistoty z kapoty priamo na sklo. Najjednoduchší spôsob, ako odstrániť takéto nečistoty, je dôkladne umyť auto v ručnej umyvárni. Silný prúd vody pomôže roztopiť ľad v podbehoch a dôkladne odstrániť všetko stvrdnuté blato.
  • Podbehy – vodič musí dbať, aby sa v podbehoch nehromadilo blato ani zamrznutý sneh. V extrémnych prípadoch môžu snehom vyplnené podbehy znehybniť kolesá alebo zabrániť otáčaniu volantu.
 

Takéto veci je potrebné kontrolovať bez ohľadu na vek a stav vozidla kedykoľvek počas roka. Existujú však sezónne znečistenia, ktoré vyžadujú osobitnú pozornosť vodičov.

Umývanie auta v zime

 

Starostlivosť o vozidlo v zime by mala zahŕňať odstránenie snehu a ľadu z celého povrchu vozidla. Kusy snehu, ktoré padajú pri jazde, napríklad zo strechy vozidla, by mohli byť vážnou hrozbou pre ostatných účastníkov dopravy.

 

Každé ročné obdobie prináša pre vodičov určité výzvy:

 

  • Na jar môže byť celé vozidlo pokryté zvláštnym žltým práškom. To je následok borovicového peľu. Napriek tenkej vrstve by ste mali takéto nečistoty odstraňovať rovnako pravidelne ako sneh.
  • V lete, počas horúcich dní, je najväčším znečistením suchý prach na oknách. Najlepšie je zbaviť sa ho pomocou vody, aby sa náhodou mechanicky nevotrel do laku auta.
  • Na jeseň vodiči bojujú s blatom, ktoré sa hromadí v podbehoch a na spodných častiach karosérie auta.
  • V zime vodiči bojujú s blatom a snehom, ktoré sa hromadia v podbehoch a na spodných častiach karosérie, ako aj so snehom, ktorý za prichytáva na oknách, zrkadlách a karosériách automobilov.

 

Ak sa pohybujete v oblastiach, kde je na ceste často blato, môžete sa postarať o lak vášho auta lepením špeciálnej priehľadnej fólie. V automobilovom žargóne ide o tzv. „automobilové podprsenky“, z angl. „Car Bra“ alebo „Front-end Bra“. Ochranné fólie sú k dispozícii v rôznych tvaroch určených pre konkrétnu karosériu. Existujú aj spoločnosti, ktoré sa špecializujú na polep automobilov takýmito fóliami. Poskytujú ochranu laku rovnako ako fólia nalepená na displeji smartfónu.

 

Ak hľadáte umyváreň, navštívte niektorý zo servisov Premio. Niektoré z nich majú moderné autoumyvárne, ktoré umyjú auto rýchlo a bez porušenia vrstvy laku karosérie. Kontaktujte odborníkov Premio, ktorí vám radi poradia, ako sa čo najlepšie postarať o čistotu vášho auta. 

Potrebujete profesionálnu podporu?

VYHĽADAJTE NAJBLIŽŠÍ SERVIS PREMIO