Ako dlho nabíjať autobatériu?

Vybitá autobatéria zabraňuje naštartovaniu motora vozidla. A môže sa to stať ako v lete, tak aj v zime. Preto je potrebné autobatériu v prípade potreby dobiť. Ako dlho nabíjať autobatériu? Čím a ako to urobiť?

 

Každé vozidlo so spaľovacím motorom (benzínovým i naftovým) má dva zdroje prúdu. Keď motor nebeží, zdrojom napájania pre celú inštaláciu vozidla je autobatéria. Jej najdôležitejšou funkciou je poskytnúť dostatočné množstvo prúdu štartéru, aby ste mohli vozidlo naštartovať. Okrem toho autobatéria napája všetky zariadenia, ktoré vyžadujú napájanie (napr. riadiaca jednotka motora alebo komfortný počítač), centrálne zamykanie i autoalarm.

 

Batéria podlieha prirodzenému procesu samovybíjania. Tento proces sa zrýchľuje počas horúcich dní. V zime zase autobatéria stráca svoju účinnosť. Batéria stráca množstvo prúdu v procese napájania štartéra pri štartovaní motora. Ako sa nabíja? Autobatéria je nabíjaná alternátorom vozidla pri jazde. Ak však vodič jazdí len na krátkych trasách (buď je pre auto zle zvolená autobatéria alebo alternátor), alternátor nie je schopný autobatériu nabiť.

 

Prevádzka vozidla so slabo nabitou autobatériou veľmi výrazne skracuje jej životnosť. Hlboké vybitie môže viesť k zničeniu autobatérie.

V moderných vozidlách, ktoré majú veľmi rozsiahle elektronické zariadenia, je slabo nabitá autobatéria zdrojom mnohých technických problémov. Napríklad na obrazovke palubného počítača sa môžu vyskytnúť chyby so systémom SRS (airbagy atď.).

 

Preto je vhodné raz za čas autobatériu dobiť, čím sa jednoznačne predĺži životnosť batérie a môžeme tak bez problémov jazdiť.  

 

Postarajte sa o svoju autobatériu a obráťte sa na odborníkov Premio.

Ako dlho nabíjať autobatériu?

 

Ako dlho nabíjať batériu v aute? Pred nabíjaním je potrebné správne pripojiť autobatériu k nabíjačke.

 

  • Osobitnú pozornosť je potrebné venovať správnemu pripojeniu pólov. Mínus na autobatérii na mínusovú svorku nabíjačky. Plus na autobatérii na plusovú svorku nabíjačky. Nesprávne pripojenie pólov môže spôsobiť výbuch batérie.
  • Nemožno zabúdať ani na nebezpečné výpary pri nabíjaní batérie. Nie sú zdravé a sú výbušné. Preto by ste nemali nabíjať batériu v kuchyni alebo v blízkosti kachlí. Je samozrejmé, že by ste nemali pri nabíjaní autobatérie fajčiť, ani ju umiestňovať v blízkosti zdroja ohňa.
  • Autobatéria prinesená do domu počas chladnej zimy by mala niekoľko hodín zostať v teplej miestnosti. Až potom môžete začať autobatériu nabíjať, pretože elektrolyt musí nadobudnúť správnu chemickú účinnosť. A dosiahne ju len pri izbovej teplote.

 

Ako dlho nabíjať akumulátor v automobile? Závisí to od niekoľkých faktorov. Ide predovšetkým o výkon nabíjačky, kapacitu autobatérie a stupeň jej vybitia. 

Ako dlho nabíjať vybitú autobatériu?

 

Ak sa autobatéria nabíja pomocou nabíjačky s regulovanou intenzitou nabíjania, prúd 8,5 A by mal nabiť veľkú autobatériu (65 — 70 Ah) na plnú kapacitu do 10 hodín. Dávajte pozor na indikátor nabíjania, ktorý je na nabíjačke. Je potrebné zabrániť prebitiu autobatérie. To môžu spôsobiť rozpad aktívnej hmoty a môže nastať úplné zničenie autobatérie.

 

Nabíjanie autobatérie s nižším napäťovým prúdom, napríklad 4A, predĺži nabíjací proces. Nabíjanie vysokokapacitnej autobatérie môže trvať až 20 hodín. Nabíjanie s nižšou intenzitou prúdu je však bezpečnejšie. Na autobatériu nemá žiadne negatívne účinky.

 

Môže sa použiť jednoduchý prevodník. Autobatéria by mala byť nabíjaná prúdom, ktorý má hodnotu 1/10 jej kapacity. Takže populárna autobatéria s kapacitou 45 Ah by mala byť nabíjaná prúdom 4A. Ako dlho nabíjať autobatériu? Nabíjanie by nemalo trvať dlhšie ako 10 hodín. Pripomíname – nezabúdajte sledovať indikátor, ktorý je na nabíjačke.

 

Stále populárnejšie sú mikroprocesorové nabíjačky. Takáto nabíjačka nemá žiadne nastavenie intenzity prúdu. Sama si vyberá jeho správnu intenzitu. Stačí sledovať indikátor, ktorý zobrazuje stupeň nabitia batérie. Batéria sa tak nedá prebiť. 

Čím nabíjať autobatériu?

 

Najlepšia je na tento účel mikroprocesorová nabíjačka. Najmä v prípade moderných autobatérií typu EFB (pre autá jazdiace po meste na krátkych trasách, pre automobily so systémom start-stop a moderné, dobre vybavené autá) a AGM (pre automobily so systémom start-stop). Mikroprocesorová nabíjačka je bezpečná pre drahé a pokročilé autobatérie. Použitie príliš veľkého alebo príliš nízkeho nabíjacieho napätia môže byť nebezpečné pre bezúdržbové batérie typu AGM a EFB, pričom môže viesť k poškodeniu i explózii.

 

Rovnako je potrebné pamätať na ešte jednu vec. V prémiových automobiloch a v mnohých moderných automobiloch autobatériu nie je možné demontovať. Preto je nabíjanie potrebné vykonať s autobatériou namontovanou vo vozidle. 

Správne nabíjanie autobatérie

 

Ak neviete, ako dlho autobatériu nabíjať, ako pripojiť nabíjačku, akú nabíjačku si vybrať – obráťte sa na odborníkov Premio - najmä keď máte auto s rozsiahlym vybavením a elektronikou.

 

Ak sa však rozhodnete nabíjať sami, pamätajte na niekoľko pravidiel:

 

  • Najlepšia je na tento účel mikroprocesorová nabíjačka.
  • Pripojte autobatériu správnym spôsobom a dávajte pozor na jej póly.
  • Počkajte, kým batéria prinesená do interiéru v zime dosiahne izbovú teplotu.
  • Autobatériu nabíjajte vo vetranej miestnosti.
  • Kontrolujte indikátor nabíjačky - autobatériu neprebíjajte.
  • Poškodené autobatérie, s vylievajúcim sa elektrolytom, netesné, hrdzavé či špinavé nie sú na nabíjanie vhodné.  

 

Potrebujete profesionálnu podporu?

VYHĽADAJTE NAJBLIŽŠÍ SERVIS PREMIO