Správny tlak v zimných pneumatikách

Mnohí vodiči sa pýtajú, aký je vhodný tlak v zimných pneumatikách pre bezpečnú jazdu. Často kladená otázka spočíva v tom, či by sa mal rovnaký tlak v pneumatikách udržiavať počas celého roka bez ohľadu na podmienky.

 

Príliš nízky tlak v pneumatikách automobilu je nielen nehospodárny, ale aj nebezpečný. To zvyčajne spôsobuje nepredvídateľné správanie vozidla, najmä v zákrutách, ako aj miernu nestabilitu zadnej nápravy a problémy so stabilizáciou smeru jazdy. Nie je ťažké predpovedať, k čomu môžu takéto situácie viesť, najmä pri jazde v ťažkých zimných podmienkach. Povieme vám, aký je správny tlak v zimných pneumatikách v závislosti od teploty vzduchu. Pripomenieme, ako často sa má kontrolovať v zime tlak v pneumatikách, a rovnako v akých intervaloch hustiť pneumatiky v tomto období.

 

Postarajte sa o správne zimné pneumatiky s pomocou odborníkov Premio.

Tlak v zimných pneumatikách a teplota okolia

 

Bez ohľadu na ročnú dobu a teplotu je nízky tlak tlak v pneumatikách spojený s viacerými problémami, najmä príliš nízký tlak v pneumatikách v zimnom období. Pneumatiky s nízkym tlakom môžu spôsobiť množstvo nežiaducich následkov i nebezpečné situácie. Medzi tie najzávažnejšie patrí:

 

  • predĺženie brzdnej dráhy,
  • znížená ovládateľnosť vozidla,
  • unášanie vozidla do strán pri jazde rovno,
  • „plávanie“ v zákrutách,
  • zníženie priľnavosti, čo je obzvlášť nebezpečné v zime,
  • zvýšenie nákladov na palivo,
  • zvýšenie emisií CO2,
  • oveľa rýchlejšie opotrebenie behúňa,
  • zníženie životnosti pneumatiky.

 

Zima v našich zemepisných šírkach, sa vyznačuje špecifickými poveternostnými podmienkami a častými teplotnými výkyvmi. Neraz sa môžu v priebehu niekoľkých dní výrazne zmeniť. To rozhodne nemá dobrý vplyv na zimné pneumatiky a ich tlak.

 

Tlak v pneumatikách klesá, keď sa znižuje teplota vzduchu. Zmena teplotných podmienok vonku o 10°C znamená zmenu tlaku v pneumatikách o 0,1 bar. Ak je vonku teplota 0°C, tlak v zimných pneumatikách bude nižší o 0,2 baru. Ak je vonku teplota -10°C, tlak v zimných pneumatikách bude nižší už o 0,3 baru. A ak je vonku teplota -20°C, tlak v zimných pneumatikách bude nižší o 0,4 baru. Ak tlak v pneumatikách v zime klesne o 0,1 alebo 0,2 baru, môžete hovoriť o situácii, ktorá už má veľmi veľký vplyv na výkon pneumatiky.

Správny tlak v zimných pneumatikách

 

Znižovanie negatívnych následkov nízkeho tlaku zimných pneumatík nie je vôbec náročné. Pre udržiavanie správneho tlaku je veľmi dôležité ho pravidelne kontrolovať. Nastavením tlaku v zimných pneumatikách podľa teploty vzduchu vonku môžeme zabrániť mnohým nepríjemným prekvapeniam. Záleží na tom najmä vtedy, keď sa často vyskytujú zmeny počasia. Tlak v pneumatikách je možné kontrolovať na staniciach pomocou manometrov a pravidelne reagovať na akékoľvek odchýlky.

 

Ak hľadáte odpoveď na otázku, aký tlak v zimných pneumatikách by ste mali udržiavať, je dobré vziať do úvahy teplotu, ktorá má prevládať v danom čase. Ak sa predpokladajú veľké mrazy, je lepšie zvýšiť tlak v zimných pneumatikách o 0,2 baru.

 

Treba však mať na pamäti, aby ste si najskôr overili hladinu tlaku zimných pneumatík s hodnotami schválenými výrobcom. Nezabudnite tiež upraviť správny tlak v zimných pneumatikách, keď teplota okolitého vzduchu opäť stúpne.

 

Homologovaný tlak je informácia o odporúčanej úrovni tlaku v pneumatikách pre danú nápravu vozidla. Homologovaná hodnota tlaku sa môže líšiť pre prednú a zadnú nápravu vozidla. Tieto informácie možno zvyčajne nájsť:

 

  • v odkladacom priestore vozidla v palubnej doske,
  • na klapke pre tankovanie paliva,
  • na lište pri bočných dverách vodiča,
  • na stĺpiku alebo prahu.

 

Okrem toho výrobcovia pneumatík tiež špecifikujú pre svoje modely rozsah, v ktorom môže byť určitá pneumatika hustená.

 

Je veľmi dôležité venovať osobitnú pozornosť podmienkam, ktoré prevládajú pri hustení kolies v aute. Keď sú kolesá hustené v teplej garáži, teplota sa nezhoduje so skutočnými teplotnými a poveternostnými podmienkami, ktoré panujú vonku. V takejto situácii by mala byť hodnota tlaku mierne vyššia nad homologovanou, aby ste sa vyhli jeho zníženiu pod normálnu hodnotu, akonáhle sa vydáte na cestu.

 

Pre optimálny tlak v pneumatikách v zimných podmienkach je tiež potrebné skontrolovať, aké počasie prevláda alebo bude prevládať na mieste, kam ideme. Týka sa to rovnako dlhších i kratších trás v zime. Preto stojí za to venovať veľkú pozornosť teplote miesta, kam smerujete. Podnebie v našej krajine má za následok rozdiely v počasí a teplotách vzduchu medzi severnou a južnou časťou krajiny, ktoré môžu byť veľké. Podobne v prípade výletu do hôr, kde je možnosť veľkých mrazov väčšia ako v iných častiach krajiny. Preto je vhodné predtým zvýšiť úroveň tlaku v pneumatikách. Vďaka tomu sa počas jazdy vyhnete nepríjemnostiam.

 

V zimných podmienkach môžete nahradiť vzduch v zimných pneumatikách očisteným dusíkom. Takéto riešenie sa používa preto, že očistený dusík je oveľa menej náchylný na zmeny teploty ako vzduch. Nezabudnite však opäť vyvážiť kolesá vozidla.

 

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách a teploty vzduchu je kľúčom k správnemu fungovaniu pneumatík počas zimy. Udržiavanie správneho tlaku nie je ťažké ani náročné. Stačí často kontrolovať hodnoty tlaku a systematicky a plynule reagovať na vzniknuté anomálie. Správny tlak v zimných pneumatikách nás ochráni pred predčasnou a neplánovanou návštevou autoservisu.

 

Potrebujete profesionálnu podporu?

VYHĽADAJTE NAJBLIŽŠÍ SERVIS PREMIO