Reťaze na kolesá: všetko o snehových reťaziach

V zime čelíme na ceste náročnejším poveternostným podmienkam. Na zľadovatenej alebo zasneženej vozovke je priľnavosť kolies k povrchu menšia. Vtedy sa zídu reťaze na kolesá. Sú reťaze na kolesá povinné? Ako nasadiť snehové reťaze? V tomto článku odpovieme na všetky vaše otázky.

 

Reťaze kolies nám pomáhajú ľahšie jazdiť, najmä počas zimy. Prenášajú krútiaci moment na vozovku a chránia nás pred šmykom, čo je pohyb kolies vozidla v priečnom smere k smeru jazdy. Tiež zohrávajú veľkú úlohu pri brzdení na zasneženej ceste.

 

Prezujte na zimné pneumatiky  v miestnom servise Premio.

Reťaze na kolesá – čo vlastne sú a prečo je dobré ich mať vo výbave?

 

Snehové reťaze, jednoducho nazývané reťaze na kolesá, sú zvyčajne oceľová sieťka. Najčastejšie sú vyrobené z mangánovej alebo titánovej legovanej ocele. Vďaka tomu sú reťaze odolnejšie. Ich úlohou je zabezpečiť väčšiu bezpečnosť pri jazde do hôr a všade tam, kde sú nepriaznivé poveternostné podmienky na ceste (zľadovatený povrch, sneh).

 

Reťaze na kolesá auta nasadzujeme v závislosti od jeho pohonu:

  • Pre predný pohon sú snehové reťaze umiestnené na dvoch predných kolesách.
  • Pre zadný pohon sú snehové reťaze umiestnené na dvoch zadných kolesách.
  • Pre pohon všetkých kolies umiestnime snehové reťaze na všetky štyri kolesá.

 

Pamätajte, že nikdy nemontujeme reťaze kolies len na jednu pneumatiku. Ak máte pochybnosti, kam snehové reťaze namontovať, pozrite sa na pokyny výrobcu v návodu k vozidlu alebo sa obráťte na výrobcu priamo.

 

Reťaze je vhodné používať z mnohých dôvodov:

  • Zvyšujú priľnavosť kolies najmä na zľadovatenej alebo zasneženej vozovke.
  • Zvyšujú bezpečnosť nás a cestujúcich vďaka nižšej rýchlosti, ktorou pri ich použití cestujeme.
  • So správnymi reťazami na kolesách je oveľa jednoduchšie prekonať zložitejšie etapy cesty (ako sú napríklad strmé stúpania).

 

Reťaze by sa mali používať na pneumatikách vždy, keď to naznačujú podmienky vozovky. Pri zľadovatených a zasnežených povrchoch sú vynikajúce, ale čo vtedy, ak je ďalšia časť trasy priechodnejšia, napr. asfalt nie je pokrytý ľadom alebo snehom? V tejto situácii vždy reťaze z kolies demontujte a znova ich použite, keď je cesta opäť zľadovatená alebo zasnežená.

Reťaze na kolesá – predpisy v Poľsku

 

Podľa článku 60 ods. 3 zákona o cestnej premávke: „Používanie protišmykových reťazí na pneumatikách je povolené len na ceste pokrytej snehom“. Avšak absolútna povinnosť ich používania platí v horách a v podhorských oblastiach, kde je použitá značka s obrázkom pneumatiky s namontovanými reťazami (značka C-18).

 

Nariadenie ministra infraštruktúry, vnútra a administratívy z 31. júla 2002 o dopravných značkách a dopravných signáloch (Zb. zákonov z roku 2002, č. 170 položka 1393) uvádza tri typy dopravných značiek pre snehové reťaze:

  • Výstražná značka „námraza na ceste“ (A-32).
  • Príkazová značka „príkaz použitia protišmykových reťazí“ (C-18).
  • Príkazová značka „koniec príkazu použitia protišmykových reťazí“ (C-19).

 

Vždy je dobré mať v aute sadu snehových reťazí, aby ste boli pripravení na ich prípadné použitie. Všimnite si, že povinnosť podľa značky C-18 sa vzťahuje na použitie reťazí na najmenej dvoch hnacích kolesách.

 

S akou najvyššou rýchlosťou môžete jazdiť s protišmykovými reťazami na kolesách? Odporúčaná maximálna rýchlosť osobných automobilov s reťazami na kolesách je 30–50 km/h. Pamätajte si, že vždy je potrebné prispôsobiť rýchlosť podmienkam cesty. Je lepšie ísť pomalšie a dlhšie, ale zachovať pritom väčšiu opatrnosť.

Ako jazdiť s reťazami na kolesách?

 

Existuje niekoľko pravidiel, ktoré zabezpečia bezpečnejšiu jazdu s reťazami na kolesách a reťaze sa tak rýchlo neopotrebujú. Pri jazde so snehovými reťazami nezabúdajte na najdôležitejšie pravidlá:

  • Vyhnite sa náhlemu brzdeniu.
  • Nestláčajte plynový pedál príliš náhle.
  • Kontrolujte napnutie reťazí na pneumatikách pravidelne po pár kilometroch.
  • Ak sa reťaze na pneumatikách uvoľnia, zastavte a znova ich napnite.

Ako nasadiť reťaze na kolesá?

 

Je nasadenie reťazí na kolesá ťažké? Môže to byť náročné, najmä ak sme to nikdy predtým neurobili. Odporúča sa vyskúšať si nasadenie reťazí na kolesá pred vydaním sa na dlhú cestu.

 

Ako nasadiť reťaze na kolesá? Kde začať?

 

  1. Vytiahnite reťaze na kolesá, chyťte oceľové lano a potraste nimi, aby sa nezamotali.
  2. Uložte snehové reťaze tak, aby bol stred lanka umiestnený na vnútornej strane kolesa. Ich polkruh musí smerovať von.
  3. Na prednej strane hornej časti kolesa upevnite záhyby umiestnené na koncoch lanka.
  4. Zopnutú konštrukciu posuňte na vnútornú časť pneumatiky.
  5. Pripojte vonkajšie reťaze a pretiahnite napínaciu reťaz cez bloky. Natiahnite ju.
  6. Pripojte koniec napínacej reťaze k článku takým spôsobom, aby bola reťaz správne napnutá.
  7. Prejdite 50-100 m a skontrolujte, či reťaz nevyžaduje dodatočné napnutie. Stojí za to to zopakovať, aby ste sa uistili, že reťaz je nasadená správne.

Aké sú náklady na kúpu reťazí na kolesá?

 

Sú reťaze na kolesá záťažou pre vašu peňaženku? Koľko stoja tie najobľúbenejšie? Najlacnejšia sada, teda dva kusy, môže stáť 25 - 50 eur. Stojí za to však na nich nešetriť a vybrať si snehové reťaze známych značiek. Ceny produktov renomovaných výrobcov začínajú od 150 eur za sadu (na jednu nápravu). Sú však často vyrobené z lepších a odolnejších materiálov. To znamená ich väčšiu životnosť, čo takisto stojí za to mať pri kúpe na pamäti. Zimné reťaze by mali byť investíciou na dlhé roky.

 

Ak neviete, aké reťaze si vybrať, vždy je dobré pozrieť sa na tipy v návode na použitie vášho vozidla. Nie každý vie, že niektoré autá nemôžu byť vybavené automobilovými reťazami. Stáva sa to zriedkavo, ale pred nákupom je lepšie skontrolovať kompatibilitu vášho auta s takýmto príslušenstvom. 

Reťaze na kolesá v iných krajinách

 

Dopravné zákony mnohých krajín stanovujú predpisy, ktoré sa týkajú zakladania snehových reťazí. V mnohých prípadoch sú pravidlá podobné, takže povinnosť používať reťaze sa určuje na cestách, kde o tom informujú príslušné značky. Maximálna rýchlosť s použitými reťazami je najčastejšie 50 km/h.

 

Povinnosť použitia reťazí – Nemecko

Podľa nemeckého cestného zákona musí byť vozidlo riadne pripravené na poveternostné podmienky na ceste. O skutočnosti, že na ľadovej alebo zasneženej ceste musíte dať na auto reťaze, informujú vodiča dopravné značky. Zároveň tu nemôžete prekročiť maximálnu rýchlosť jazdy s reťazami na kolesách, ktorá je 50 km/h.

Povinnosť reťazí – Rakúsko

V Rakúsku existuje povinnosť vlastníctva automobilových reťazí (aspoň dve reťaze na nápravu) vodičmi osobných vozidiel. Táto povinnosť platí pre obdobie od 15. novembra do 15. apríla. Často sú na mnohých cestách dopravné značky, ktoré informujú o povinnosti použitia automobilových reťazí. Predpisy definujú dva štandardy pre automobilové reťaze. O-Norm 5117 sa vzťahuje na osobné automobily a O-Norm 5119 na nákladné vozidlá.

Povinnosť reťazí – Česká republika

Rovnako ako v Poľsku, u našich susedoch sú reťaze na kolesá povinné na zasnežených cestách. Tie sú najčastejšie dodatočne označené tak, aby aj náhodne prechádzajúci tiež vedeli, že je potrebné na kolesá namontovať reťaze. Rýchlosť na týchto miestach nesmie prekročiť 50 km/h.

Snehové reťaze: základné vybavenie automobilu

 

Automobilové reťaze na kolesá by mali byť základným prvkom vybavenia každého vozidla. Najmä ak sa rozhodneme cestovať do hôr alebo do miest, kde môžeme očakávať zľadovatené alebo zasnežené cesty. Pamätajte si, že naša bezpečnosť a ostatní účastníci premávky na cestách sú prioritou.

 

Potrebujete profesionálnu podporu?

VYHĽADAJTE NAJBLIŽŠÍ SERVIS PREMIO