Údržba pneumatík: ako sa starať o pneumatiky?

Aby nám pneumatiky slúžili mnoho rokov, je potrebné postarať sa o ich správnu údržbu. Údržba pneumatík je však dosť náročná, a preto by sa nemala vykonávať vo vlastnej réžii. Najlepšie je zveriť ju odborníkom Premio, ktorí ju vykonajú prefesionálne.

 

Dobre udržiavaná pneumatika, to nie je len správny tlak a adekvátna hĺbka dezénu ale aj snaha nevystavovať ju častému a agresívnemu kontaktu s výmoľmi a obrubníkmi. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj starostlivosť o pneumatiky vhodnými čistiacimi prostriedkami, ktoré ich ochránia pred nečistotami a škodlivými vplyvmi poveternostných podmienok. Údržba pneumatík vhodnými prostriedkami tiež dodáva gume lesk, čo sa premieta do jej estetickejšieho vzhľadu. Pamätajte však, že údržba pneumatík domácimi metódami je len krátkodobým, kozmetickým zákrokom. Aby však údržba pneumatík mala dlhodobý účinok a priaznivo ovplyvnila ich životnosť, je vhodné zveriť ju odborníkom.

 

Uskladnite svoje pneumatiky v skladovacom zariadení pneumatík Premio.

Údržba pneumatík: ako sa starať o pneumatiky?

 

Údržba pneumatík to nie je len správna starostlivosť o pneumatiky, ale má aj ďalšie dôležité aspekty.

 

Pri údržbe pneumatík je potrebné vziať do úvahy niekoľko faktorov vrátane toho, či ide o zimné alebo letné pneumatiky. Aby sa predišlo dodatočným zbytočným nákladom, údržba pneumatík by mala byť kombinovaná s inými službami, ktoré sa vykonávajú sezónne, ako je výmena letných pneumatík na zimné alebo zimných na letné. Súčasťou údržby pneumatík je tiež ich správné používanie. To znamená, že správne pneumatiky by sa mali používať vo v súlade s aktuálnym ročním obdobím, to znamená letné pneumatiky v lete, zimné pneumatiky – v zime alebo celoročné pneumatiky po celý rok.

 

Činnosť, ktorú možno vykonať samostatne, je čistenie pneumatík. Povieme vám, ako správne čistiť pneumatiky vášho vozidla:

 

  • prvá etapa je zbavenie sa väčších nečistôt – dajú sa opláchnuť, pričom je potrebné dávať pozor na kamienky, lístie a blato,
  • ďalšou etapou je správne čistenie pneumatík – je potrebné používať prostriedky bez pridania vosku, najlepšie výrobky určené len na čistenie pneumatík,
  • poslednou etapou čistenia pneumatík je spláchnutie peny a zaistenie pneumatík konzervačným prostriedkom.

 

Nezabúdajte však, že takáto starostlivosť o pneumatiky je len prvou a dočasnou fázou správnej údržby pneumatík. Údržbu pneumatík by sa mala vykonávať v servise, ktorý sa tomu venuje profesionálne. Tu stojí za zmienku, že údržba pneumatík by mala byť spojená s ich výmenou. Takže je najlepšie vykonať ju po zimnej a letnej sezóne. Preto, ak chceme prezuť zimné pneumatiky na letné, mali by sme okrem samotnej výmeny pneumatík v profesionálnom servise vykonať aj ich údržbu. Naopak, výmena letných pneumatík na zimné je najlepším časom na vykonanie údržby letných pneumatík. Ak nemáte v garáži alebo v pivnici miesto na skladovanie pneumatík mimo sezónu, príde vám vhod služba uskladnenia pneumatík. Ak sú naše pneumatiky už veľmi poškodené, musia byť odovzdané na recykláciu.

 

Premio: postaráme sa o vaše pneumatiky

 

Ak plánujete vykonať profesionálnu údržbu letných alebo zimných pneumatík a diskov, stojí za to navštíviť miestny servis Premio. Odborníci vám poradia, ako sa správne starať o pneumatiky a ponúknu vám aj bezpečné uskladnenie pneumatík mimo sezónu, ako napríklad zimných pneumatík v letnej sezóne alebo uskladnenie letných pneumatík, keď práve jazdíte na zimných. Službu uskladnenia pneumatík (letných alebo zimných) môžete tiež využiť, keď jazdíte na celoročných pneumatikách. Samozrejme je možné skladovať pneumatiky spolu s diskami. Premio tiež vykonáva likvidáciu poškodených a opotrebovaných pneumatík.

 

Mnohí vodiči sa pýtajú: ako rozlíšiť zimné pneumatiky od letných? Odpoveď je dôležitá aj v súvislosti s tým, ako vykonávať údržbu zimných pneumatík a ako sa starať o letné pneumatiky. Nižšie uvádzame niektoré z najdôležitejších ukazateľov rozdielov medzi zimnými a letnými pneumatikami:

 

  • zmes – zimné pneumatiky sú vyrobené z inej zmesi, ktorá pri nízkych teplotách netvrdne, na rozdiel od zmesi používanej v letných pneumatikách,
  • behúň – letné pneumatiky majú pozdĺž behúňa viac kanálov a jeho povrch je hladší, má menej zárezov, zatiaľ čo v zimných pneumatikách je najbežnejší jeden alebo dva hlavné kanály, ktoré sú napojené na priečne drážky, majú tiež viac vlnitých zárezov, t. j. lamiel,
  • zimné pneumatiky sú označené skratkou M+S a symbolom snehovej vločky, ktorá sa vyskytuje často vo tvare hôr.

 

Údržba letných pneumatík – pretože guma nemá rada rozpúšťadlá, vosky, benzín alebo iné chemikálie, letné pneumatiky by sa mali umývať dôkladne vlažnou vodou s prídavkom autošampónu (podobne postupujte aj s diskami – osobitná pozornosť by sa mala venovať ťažko dostupným miestam). Potom sa kolesá dôkladne opláchnu čistou vodou a utrú sa dosucha. Údržba letných pneumatík sa vykonáva pomocou mlieka alebo peny na báze silikónu. Disky je vhodné ošetriť ochrannou pastou alebo mliekom a nepríjemné nečistoty, napríklad z dechtu, sa odstránia z laku pomocou handričky namočenej v extrakčnom benzíne.

 

Údržba zimných pneumatík –zimné pneumatiky je predovšetkým potrebné dôkladne vyčistiť. Na tento účel sa používajú špeciálne čistiace prostriedky bez voskov, benzínu a iných silných chemikálií. Pri starostlivosti o zimné pneumatiky by sa mala venovať osobitná pozornosť odstráneniu zvyškov soli, ktoré môžu zostať na samotných pneumatikách alebo na diskoch. Značná pozornosť by sa preto mala venovať aj starostlivosti o disky. Údržba zimných pneumatík vyzerá podobne ako údržba letných pneumatík – na tento účel sa používa mlieko alebo pena na báze silikónu.

 

Pre mnohých vodičov nie je údržba pneumatík samozrejmou činnosťou, ale stojí za to na ňu pamätať- Zanedbané pneumatiky rýchlo strácajú svoje jazdné vlastnosti a ich guma sa rýchlejšie ničí. Správne udržiavané pneumatiky majú dlhšiu životnosť a vodič si ich môže naplno užívat dlhšie.

Potrebujete profesionálnu podporu?

VYHĽADAJTE NAJBLIŽŠÍ SERVIS PREMIO