Svetlá automobilov: typy a funkcie

Aké sú typy svetiel v aute? Kedy používať diaľkové, stretávacie, hmlové či parkovacie? Čo je potrebné o nich vedieť? Ako ich čistiť?

 

Každý vodič by mal vedieť, kedy a ktoré svetlá v aute zapnúť. Pravidlá ich používania sú veľmi jednoduché. Použitie správnych svetiel s rozumom je jedna vec - ich údržba druhá. Rovnako je dôležité vedieť, ako ich správne čistiť. 

 

Plne fungujúce svetlá - využite službu servisu osvetlenia automobilov.

Typy a funkcie svetiel v aute

 

Bez ohľadu na to, aké auto vlastníte, máte k dispozícii mnoho typov svetiel. Vďaka nim je jazda pre nás aj ostatných účastníkov cestnej premávky bezpečná. Aké svetlá rozlišujeme?

 

  • Stretávacie svetlá (biela farba) - svetlá, nazývané aj „krátke“, majú za úlohu osvetliť cestu pred naším vozidlom. Podľa takmer v celej severnej a strednej Európe - platného zákona platí povinnosť ich stáleho zapnutia/svietenia (zameniteľne s diaľkovými svetlami). Používame ich cez deň, po tme, v prípade zrážok a hmly.
  • Denné svetlá (biela farba) - používame ich zameniteľne so stretávacími svetlami, takže stále, pri dobrej viditeľnosti a pri dobrých poveternostných podmienkach.
  • Diaľkové svetlá (biela farba) - najlepšie fungujú v noci. Nazývajú sa „dlhými“ pre osvetlenie cesty na dlhú vzdialenosť pred naším vozidlom. Ich použitie je indikované od súmraku do úsvitu na menej osvetlených cestách. Dbajte však na to, aby ste neoslňovali ostatných účastníkov cestnej premávky, napríklad, akonáhle uvidíte vozidlo idúce oproti prepnite ich na stretávacie svetlá.
  • Hmlové svetlá (predné biele alebo žlté selektívne, zadné červené) - tento typ svetiel sa používa v prednej i zadnej časti vozidla. Majú za úlohu nielen osvetľovať cestu pred vozidlom. Vďaka nim je naše vozidlo lepšie viditeľné pre ostatných vodičov. Pri obmedzenej viditeľnosti na cestách používame hmlové svetlá v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok.
  • Smerovky (žlté auto smerovky) - signalizujú zmenu smeru pohybu vozidla alebo zmenu jazdného pruhu. Nachádzajú sa vpredu, vzadu a po stranách vozidla. S ich pomocou informujeme ostatných účastníkov cestnej premávky o našich zámeroch (zmena jazdného pruhu, smeru jazdy). Po vykonaní manévru musia byť okamžite vypnuté.
  • Brzdové/zastavovacie svetlá (červená farba) - signalizujú brzdenie vozidla. Sú umiestnené vzadu a rozsvietia sa automaticky pri stlačení brzdy.
  • Pozičné svetlá (biela farba) - počas zastavenia osvetľujú vozidlo vpredu a vzadu. Používame ich v podmienkach nedostatočnej viditeľnosti na ceste. Keď nemáme núdzové svetlá, zameniteľne môžeme použiť pozičné svetlá.
  • Núdzové svetlá (žlté) - sa používajú v núdzových situáciách (napr. poškodenie vozidla, nehoda) alebo pri núdzovom zastavení. Zapnutie týchto svetiel vo vozidle je ekvivalentné zapnutiu všetkých smerových signálov súčasne. Ak nemáme núdzové svetlá, zameniteľne môžeme použiť pozičné svetlá.
  • Odrazové svetlá (predné biele, zadné červené, bočné žlté) - tento typ svetla je navrhnutý tak, aby poskytoval viditeľnosť vozidlu, ktoré je osvetlené iným vozidlom v noci. Sú umiestnené vpredu, vzadu a po stranách vozidla. Odrazové automobilové svetlá by mali byť viditeľné v noci z minimálnej vzdialenosti 150 metrov, ak na naše vozidlo svietia iné svetlá.

Ako sa starať o svetlá automobilu?

 

Ako dbať o svetlá v aute? V prvom rade netreba zabúdať na čistenie krytov svetiel vodou a mäkkou handričkou. Vďaka tomu nepoškriabete ich jemný povrch. Ak je možné, rozmontujte ich a vyčistite zvnútra. V iných prípadoch je lepšie využiť pomoc odborníkov najbližšieho servisu Premio.

 

Svietidlá reflektorov časom matnú. To znamená, že strácajú svoju transparentnosť. Najlepšie je použiť na ich čistenie leštiacu pastu alebo brúsny papier.

 

Zvyčajne svetlá čistíme popri umývaní auta v autoumyvárni alebo v garáži. Bohužiaľ, nie každý si uvedomuje, že niekedy čo i len hodinová jazda môže spôsobiť znečistenie svetiel. To možno najlepšie vidieť počas leta, keď sú kryty svetiel znečistené hmyzom. Aj častá a dlhá jazda zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia spôsobeného nárazmi kamienkov. Na čo ešte musíme myslieť?

 

Pri rozhodovaní sa o kúpe žiarovky pre vaše auto:

 

  • Používajte značkové produkty.
  • Vyberajte si správne napätie žiarovky, ktorú chcete nainštalovať.
  • Kupujte iba žiarovky s homologáciou.

 

Nikdy by ste nemali kupovať lacné žiarovky bez homologácie. Okrem toho pri zlom napätí bude trvanlivosť žiaroviek v aute výrazne klesať. Aby bola ich životnosť dlhšia, môžete:

 

  • Namontovať do auta stabilizátor napätia.
  • Pred vypnutím motora vypnúť svetlá.
  • Zapnite ich po niekoľkých sekundách po naštartovaní motora.

 

Ako dbať o svetlá v aute:

 

  • Pravidelne čistite svetlá auta.
  • Majte vo vašom aute náhradné žiarovky.
  • Spálené žiarovky vymieňajte iba v pároch.
  • Používajte žiarovky toho istého výrobcu s rovnakým výkonom.
  • Vozte so sebou prostriedok na čistenie okien a mäkkú handričku.

 

Okrem čistenia svetiel v aute je tiež dôležité ich správne nastaviť. Je to veľmi dôležité, pretože iba správne nastavené svetlá môžeme využívať naplno. Nemôžu svietiť príliš nízko (menší svetelný dosah = menšia viditeľnosť) ani príliš vysoko (oslepovanie ostatných účastníkov premávky).

 

Stojí za zmienku, že výška svietenia svetla sa mení, keď je vozidlo viac zaťažené (výlet s celou rodinou, batožina). Vtedy je vhodné použiť reguláciu výšky automobilových svetiel, ktorú je potrebné nastaviť na diagnostickej stanici.

 

Svetlá v aute umožňujú bezpečnú jazdu, ale nesmieme zabúdať, že je potrebné sa o ne aj starať. Samozrejme, záleží nielen na čistote, ale aj na ich správnej funkčnosti. Je dôležité pravidelne kontrolovať, či fungujú tak, ako by mali a či sú správne nastavené. V servisoch Premio odborníci nielen vymenia vypálenú žiarovku, ale aj skontrolujú svetlá v aute za vás. Nastavenie svetiel vo vozidle je vhodné skontrolovať aj niekoľkokrát do roka.

 

Potrebujete profesionálnu podporu?

VYHĽADAJTE NAJBLIŽŠÍ SERVIS PREMIO